Pytają Cię o logo w wersji wektorowej, a Ty znowu rozkładasz ręce i nie masz pojęcia o co chodzi?

Usiądź wygodnie. Zaraz wszystko CI wytłumaczymy.

Zamawiając jakiekolwiek materiały z Twoim logo (wizytówki, baner reklamowy, naklejkę na szybę, gadżety reklamowe, długopisy itd.) będziesz zapewne poproszony o plik wektorowy z logo z fontami zamienionymi na krzywe. Nie jest to jednak kaprys grafika tylko coś naturalnego. Oczywistym jest fakt, że jeśli posiadasz logo firmowe to musisz mieć co najmniej jeden plik w formacie wektorowym, a jeśli takiego nie masz to delikatnie mówiąc zostałeś zrobiony w balona lub autor logo nie miał ani wiedzy, ani narzędzi do jego wykonania (częsta sprawa, gdy logo robi syn lub synowa bo przecież "ładnie malują", a projektowanie logo to proces wymagający czasu, wieloletniego warsztatu i narzędzi w postaci profesjonalnego programu graficznego - te darmowe zwykle nie mają możliwości wygenerowania pliku wektorowego).

Czym w zasadzie jest logo w wersji wektorowej?

Nie wdając się w zawiłe szczegóły techniczne można powiedzieć, że plik wektorowy można dowolnie skalować bez utraty jakości. Na zdjęciu powyżej jest próba zobrazowania problemu. Przy powiększaniu pliku rastrowego (po prawej stronie zdjęcia) jakość grafiki czy też logo zacznie się pogarszać, a krawędzie będą robić się coraz bardziej rozmyte, a w przypadku pliku wektorowego (po lewej stronie zdjęcia) jakość jest zachowana niezależnie jak bardzo powiększymy logo i krawędź pozostanie idealnie ostra.

Dodatkowym atutem logo w pliku wektorowym jest możliwość edycji poszczególnych elementów np. koloru. Dla zobrazowania: posiadając logo w pliku wektorowym to tak jakbyś miał domek zbudowany z klocków lego i jeśli najdzie Cię ochota, możesz zmienić dowolne elementy swojej budowy, a posiadając plik rastrony/bitmapowy to tak jakbyś miał jedynie zdjęcie takiego domku.

pliki wektorowe z logo

Czy posiadanie pliku wektorowego jest niezbędne?

W niektórych przypadkach zależy to "jedynie" od Twojej wrażliwości na estetykę i dbałości o szczegóły. Są jednak sytuacje, gdzie plik wektorowy z logo to element konieczny. Zamawiając produkt czy usługę, która wymaga cięcia na ploterach (np. naklejek cciętych do kształtu logo), grawerowania laserem czy prezowania CNC (jak przy wykonaniu banerów z powyższego zdjęcia) bez logo w pliku wektorowym nie będzie to możliwe.

Jak rozpoznać plik wektorowy z logo?

Może zacznijmy od tego, które formaty plików nie są na pewno zapisem wekorowym, mianowicie: .jpg / .png / .psd / .gif / .docx. Nadzieja pojawia się, gdy posiadasz jeszcze plik .pdf. Nie ma co się jeszcze podpalać bo w tym formacie może być zapisana zarówno grafika wektorowa jak i rastrowa. Jak to w takim razie zweryfikować? Otwórz swój plik .pdf i sprawdź czy robiąc zoom krawędzie Twojego logo są wciąż ostre czy zaczynają się rozmywać. Jeśli są ostre to możesz świętować, jest to Twój plik z logo wektorowym ;) jeśli wraz z przybliżeniem jakość krawędzi się pogarsza to niestety jest to grafika rastrowa. Zanim jednak zaczniesz panikować sprawdź czy jesteś w posiadaniu jeszcze jakiś plików. Jeśli posiadasz plik .cdr lub .ai to idealnie. Znaczy to, że osoba luib firma, która wykonywała projekt logo posiadała do tego odpowiednie narzędzie. Uwaga! To, że Ty nie możesz otworzyć tych plików to nie znaczy, że są bezużyteczne. Wręcz przeciwnie! Na te właśnie pliki liczą graficy najbardziej. Swoim klientom zawsze doradzamy, aby przy każdym zamówieniu wysyłali cały zestaw plików z logo jaki od nas otrzymują tak by to nie oni, a dany fachowiec mógł zadecydować, który z plików będzie dla niego najbardziej odpowiedni.

Co jeśli okazało się, że nie masz logo w pliku wektorowym?

Każde logo da się przerysować na nowo i zapisać je w odpowiednim pliku. Problem może się pojawić, gdy Twoje "logo" nie zostało wykonane zgodnie ze sztuką i jest to bardziej ilustracja / zdjęcie wtedy przerysowanie go do wersji wektorowej może być niemożliwe. W zależności od sytuacji mogą być wymagane zabiegi upraszczające takie jak rezygnacja ze skomplikowanych cieni, głębi, trójwymiarowości, przejść tonalnych.

Ile kosztuje odtworzenie logo i zapisanie go w pliku wektorowym?

Takie usługi wyceniane są indywidualnie ze względu na to, że czas pracy potrzebny do jej wykonania rośnie wraz ze wzrostem poziomu skomplikowania logo. Niekiedy też fonty użyte w logo wymagają zakupu odpowiedniej licencji. Jeśli potrzebujesz logo w wersji wektorowej wyślij je nam, a my przygotujemy niezobowiązującą wycenę.

Jeśli nie udało nam się rozwiać Twoich wątpliwości to odezwij się do nas, a na pewno pomożemy!